Speedometer

Czy warto robić CHIP TUNING Audi

Czy chip tuning ma sens i czy się opłaca?

Zapewne przeszukałeś już część stron, serwisów, blogów i sklepów z częściami pod kątem swojego samochodu odnośnie chip tuningu i zastanawiasz się, czy warto.

Jak się okazuje – przeważnie tak, ale nie zawsze. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję czy zastosować chip tuning Audi musisz jeszcze odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Czego oczekujesz od wprowadzenia Chip Tuningu?

Jeżeli głównym zadaniem po wprowadzeniu Chip Tuningu ma być przede wszystkim widoczny przyrost mocy i momentu obrotowego w celu bezpiecznego wyprzedzania innych pojazdów dając jednocześnie odrobinę rozsądnej frajdy to potwierdzamy, że warto. Warunkiem jest jednak stosowanie tych modyfikacji z umiarem, rozsądnie i w granicy parametrów wytrzymałościowych konstrukcji pojazdu.

Należy w takich okolicznościach pamiętać, że mimo, iż korzystasz z profesjonalnego warsztatu, który przeprowadzi czipowanie silnika w Audi to należy tym bardziej dbać o klocki hamulcowe, tarcze, opony oraz mieć sporą dozę rozsądku na zakrętach.

Jaką rolę spełnia chip tuning?

 • lepszy rozruch na ciepłym silniku
 • lepiej dopasowane wolne obroty usuwające wibracje
 • mniejsze zużycie paliwa
 • samopoczucie z posiadania większej ilości koni mechanicznych
 • lepsza dynamika pojazdu
 • równomierna praca silnika
 • niekiedy usunięcie DPF lub APF

Wielokrotnie nowi posiadacze sczipowanych Audi wydają się być szczególnie mile zaskoczeni kwestią oszczędności paliwa po chip tuningu. Zaskoczenie nawet graniczy niejednokrotnie z niedowierzaniem. Profesjonalny chip tuning to nic innego jak optymalnie przeprowadzone ustawienie sterowania silnika w celu uzyskania optymalnej pracy i zwiększenia sprawności silnika.

Kiedy warto robić chip tuning?

krótko pisząc zabieg tuningowania w postaci chip tuning silnika jest opłacalny pod warunkiem, że auto po tuningu będzie eksploatowane co najmniej 2 do 3 lat aby dać sobie czas na amortyzację wydatku w postaci oszczędności silnika.

Przed przeprowadzeniem chip tuningu warto:

 • wykonać przegląd pojazdu
 • sprawdzić i wymienić hamulce
 • pasek rozrządu
 • sprawdzić turbosprężarkę
 • sprawdzić szczelność opasek w systemie dopływu powietrza
 • wymienić filtry oleju, powietrza, paliwa

W pojazdach z dużymi przebiegami proponujemy zastosować eko tuning aby obniżyć spalanie paliwa i zwiększyć oszczędność. Oczywiście czasami występują również sytuacje, w których można przeprowadzić chip tuning ciężarówek a nawet chip tuning traktorów

Jak widać odpowiedź na pytanie, czy chip tuning jest nam potrzebny nie jest wcale taka prosta i wymaga racjonalnego podejścia do sprawy. Pomimo braku zagrożeń, przy założeniu indywidualnego podejścia i profesjonalnego wykonania chip tuningu z użyciem hamowni, opłacalność tuningu wymaga indywidualnej oceny celów i oczekiwań użytkownika samochodu.

jedno jest pewne jeżeli zadasz sobie pytanie: jak zrobić chip tuning audi czy innego pojazdu lub czy w ogóle warto wykonać chip tuning samochodu to odpowiadamy, że warto pod warunkiem, że wybierzecie profesjonalny warsztat do tego zabiegu, który również da na tą czynność gwarancję.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *